במדור הזה אנחנו מביאים חדשות מהעולם, במדע, ברפואה, ועוד. כמעט כל מה שעשוי לענין את בני הגיל השלישי. אפשר, כמובן, רק לקרוא. אבל אפשר גם להגיב. בתחתית הדף מופיע פורום. הוא המקום להעיר הערות ולשוחח עם הידיעות המובאות כאן.


טיפולים אלטרנטיביים בדימנציה

מחקר חדש שנעשה באוניברסיטת מנצ'סטר ושפורסם בדצמבר השנה בכתב העת הבריטי לרפואה, מצא שטיפולים בתרפיה ארומטית ובאור בהיר יעילים אצל הסובלים מדימנציה.

לרוב, אצל אנשים הסובלים משיטיון מתפתחות בעיות פסיכאטריות והתנהגותיות הכוללות חרדה, תוקפנות, דיכאון, הפרעות שינה והזיות. לעיתים תכופות, דרך הטיפול בסימפטומים אלו היא באמצעות מרשמים לסמים ותרופות הרגעה אשר להם תופעות לוואי.

במהלך השנה החולפת, החוקרים ביצעו שלושה ניסויי פלצבו (תרופת דמה בעלת השפעה פסיכולוגית) מבוקרים אשר כללו טיפול בפציינטים באמצעות שאיפת ריחות לימון ושמן לבנדר ומשיחת העור בחומרים אלו . בטכניקת הטיפול של האור הבהיר, מושיבים את האדם מול תיבת אור כשכל הזווית החזותית שלו מכוסה על ידי מקור האור.

בכל הניסויים, נרשמו תוצאות יעילות ומשמעותיות בטיפול האלטרנטיבי. בניגוד לטיפול באמצעות נטילת תרופות וסמים, כאן הסכנה אינה קיימת.

שוחחו

 

תזכורת מחמדית לנטילת תרופות

במכון MIT שבארה"ב שוקדים על פיתוח חיית מחמד ממוחשבת שמתריעה בכל פעם שעל הקשיש לקחת תרופות. הרעיון מאחורי הפיתוח דומה לזה של צעצוע הטמגוצ'י הנמכר מזה כעשור ברחבי העולם.

חיית המחמד, הנעימה למגע יד, עשויה סיליקון וצג ממוחשב אשר באמצעותו מזינים בראשונה את ההוראות הקשורות לנטילת התרופות; כמה פעמים ביום יש לנטול תרופה מסוימת, האם צריך לקחת את התרופה בנפרד מאוכל או משתייה וכו'.

בדומה לטמגוצ'י, גם כאן על הקשיש להעניק תשומת לב לצעצוע וללטפו על מנת שזה יציית וימלא אחר הוראות התזכורת.

החוקרים מקווים שהקשר הרגשי שיתפתח בין הקשיש לבין חיית המחמד יגרום לקשיש להיות צייתן יותר ולמלא אחר ההוראות מאשר כלפי מכשיר תזכורת אחר כדוגמת שעון מעורר.

הרעיון לפיתוח חיית מחמד ממוחשבת נשאב מהעובדה שקשישים רבים אוהבים ומגדלים בעלי חיים בביתם. משמעות הדבר, שהקשיש חייב לדאוג לעצמו על מנת שיוכל להמשיך לדאוג לבעל החיים.

שוחחו

 

ייצור משקפיים בעלויות זניחות

הבשורה שוב פעם מגיעה ממכון MIT שבארה"ב. הכוונה הראשונית של הפיתוח הייתה לאפשר לתושבי מדינות עולם שלישי שאינם יכולים לשאת בהוצאות גבוהות וזקוקים לאמצעי ראייה, להשיגם.

מדובר במכונה ניידת שמסוגלת להפיק מרשמים לעדשות משקפים ולאחר מכן ליצרם באמצעות תבנית שניתנת לתכנות ושמייצרת עדשות אקריליות בצורה זהה לזו שנרשמה על ידי אופטומטריסט.