נתן צולמן


את נתן צולמן פגשתי בראשונה במהלך שנת 2000 כאשר הגלגלול הראשון של פרוייקט המכללה הוירטואלית לבני הגיל השלישי יצא לדרך. בזמנו, פגישתנו נסבה סביב הקורס המקוון שאותו נתן צולמן התנדב לבנות. חלקי, אז, היה בעיקר להקנות הדרכה ראשונית ובסיסית בעולם המקוון.

בביקורי האחרון בביתו, בפברואר השנה, לא רק שמצאתי את נתן עובד מול מחשב חדיש, מקושר לרשת ומנהל פורום בנושא אמונה בפורטל מורשת, אלא שגם הופתעתי לגלות שעוד בשנת 1988 נתן כתב וערך ספר אב כרס באמצעות מחשב אישי שאז נחשב להמצאה מופלאה.

ובכן, מיהו נתן צולמן ?

נתן נולד בפולין בשנת 1937. עם פרוץ מלחמה"ע השנייה, נתן ומשפחתו מצאו עצמם כמו גם יהודים אחרים במסלול בריחה מאימת המשטר הנאצי. המשפחה נדדה בין מספר מדינות, השתקעה בברה"מ לשעבר ומאוחר יותר עברה לצרפת.

בשנת 1951 נתן ומשפחתו עלו ארצה. נתן החל את לימודיו התיכוניים בישיבה התיכונית בכפר הרוא"ה ובהמשך עבר ללמוד בישיבת מרכז הרב בירושלים, אשר בה קיבל את הסמכתו לרב. בצבא, שירת כקצין ברבנות הצבאית, והשתחרר בדרגת סרן.

לאחר שהשלים את לימודי ההשכלה הגבוהה באוניברסיטת ת"א בחוגים לתלמוד וללשון עברית, פנה נתן לתחום ההוראה ובמשך 11 שנה היה מורה ומחנך בתיכון "קלעי" שבגבעתיים.

בשנת 1972, עזב את תחום ההוראה ועבר לעבוד בסוכנות היהודית, במסגרת עליית הנוער, שם כיהן כמפקח חינוכי. בשנת 1989 הוא עבר לעבוד במשרד החינוך, שם מילא שורת תפקידים באגף לתרבות תורנית ובמנהל הנוער.

בשנת 2002, נתן צולמן יצא לגמלאות, נותר פעיל, חבר בוועדת התכנים של משרד החינוך, מרצה בנושאים שקרובים לליבו ומנהל פורום שוקק חיים ברשת.

כבר בתחילת הדברים פתחתי ואמרתי שההיכרות בין המחשב לבין נתן צולמן הולכת אחורה עוד לשנת 1988, השנה שבה הוא החליט להוציא לאור ספר שכתב וערך במשך שנתיים: "בזמנו, התלבטתי אם לקנות מכונת הדפסה שתשמש אותי לכתיבת הספר, אולם חברים יעצו לי ללכת על מחשב אישי שאז נראה כהמצאה מופלאה."

בשונה מימינו, העבודה מול המחשב היתה בסביבת DOS וכתיבת הספר נעשתה באמצעות מעבד התמלילים איינשטיין. הוצאת הספר על גבי נייר הייתה פרוצדורה מורכבת: ראשית היה צריך להמיר את התוכן לשפה בינארית ולשמור הכל על גבי דיסק 5.25 אינטש. את הדיסק היה צריך לקחת לסדר, שברשותו היה מחשב דפוס, את הפלט היה צריך לחתוך ולעמד, מה שהיום נגמר בלחיצת עכבר ויוצא ישירות במדפסת הביתית. כך יצא לאור הספר הגות והשקפה יהודית מאת הרב נתן צולמן.

היום, 15 שנה אחרי כניסת המחשב הראשון לביתו, מדובר כבר במחשב הרביעי או החמישי שמשמשים את נתן לכתיבת מכתבים ולהכנת הרצאות, כל קובץ מתוייק בתיקייה רלוונטית לאותו נושא ומגובה על גבי תקליטור באמצעות צורב. ברשת האינטרנט, נתן מוצא עניין באתרים הקרובים ללבו ומשתמש בדואר האלקטרוני בכדי לתקשר ולהשיב על פניות הגולשים בפורום שאותו הוא מנהל.


זרקורים מחודשים קודמים
 
 
נובמבר 2002 - לוציה הוכברג 
דצמבר 2002 - אברהם בן-שלום ז"ל