אברהם בן-שלום


אברהם בן-שלום התחיל את הרומן שלו עם מחשבים לפני בערך 12 שנים, כאשר הוא יצא לפנסיה. אברהם, חבר קיבוץ חצור, היה מחסנאי החלקים של מוסך איזורי גדול של "הנגב". באותה תקופה שקד על הכנסת קטלוג ממוחשב של חלקי המוסך, אבל עדיין לא התייחס למחשב ככלי אישי. כשסיים את התפקיד ב-"הנגב" וחזר לקיבוץ אברהם חיפש מקום עבודה, אבל לא מצא מקום עבודה שהיה זקוק לו. הוא ביקש רשות מאשתו לקנות מחשב (שאז עדיין היה נחשב כמותרות) והיא הסכימה. הרומן התחיל.

באותן שנים התמלילן הרווח בארץ היה "אינשטיין" והוא, ואחריו Q-Text, שירת את אברהם בנאמנות עד המעבר לוורד ומערכת ההפעלה חלונות. הוא היה אוטודידקט והקדיש שעות רבות כדי ללמוד מה אפשר לעשות עם המחשב, כיצד הוא פועל. במהלך שנות הששים אברהם כתב סיפורים קצרים רבים שגוללו את מעשיו כנער הגדל באיזור נס ציונה, כנהג מעשית בקיבוצו, קיבוץ חצור, ועוד. רבים מאלה התפרסמו בעלון הקיבוץ ובעיתוני ילדים של אותן שנים. כאשר התחיל הפנסיה, היה לו זמן רב להמשיך לכתוב. הקשר עם המחשב התחיל בזמן הנכון. ראייתו נחלשה וקשה היה לכתוב ביד. האפשרות להגדיל גופנים על המסך איפשרה לו להמשיך לכתוב.

ואכן, נוכחותו של המחשב על שולחן העבודה הביאה לפריחה בכתיבה. אברהם כתב סיפורים רבים, גם אלה לרוב זכרונות וסיפורים מנסיון החיים העשיר שלו.

מפני שהוא למד את השימוש במחשב בכוחות עצמו, אברהם יכול ללמד אחרים שהתקשו בצעדיהם הראשונים במחשב. הוא הדריך משתמשים רבים, מגוברים וצעירים כאחד, בתחילת הדרך שלהם עם המחשב, והוא סייע רבות לספריה של הקיבוץ במעבר לקטלוג ממחושב.

בסוף שנות התשעים אברהם התחבר לאינטרנט. כמו לרבים אחרים הכלים האינטרנטיים סייעו לו בשמירה על קשר עם המשפחה ועם חברים, והוא גם נהנה מחיפוש מידע במגוון על נושאים שעניינו אותו. אבל אלה היו משניים לאהבתו לכתיבה. הוא התחבר לפורום "מעט לעט", ומאוחר יותר, כאשר האווירה באותו פורום צרמה לו, לפורום "בסימן כתיבה". הקשר עם אנשים כותבים אחרים שסייעו ועודדו אלה את אלה הביאה לפריחה בכתיבו. הוא כתב לא רק סיפורים, אלא גם שירים, והיה לאישיות מוערכת בפורום. בריאותו היתה לקויה וקשה היה לו להסתובב בחוץ. הפורום הפך למקום הבילוי שלי, לחברה שלו. במשך היום הוא היה יושב מול המחשב מספר שעות, אבל גם בלילה, כאשר הוא לא הצליח לישון, ההתחברות לפורום היתה עבורה קשר חברתי חשוב ביותר.

בערך חודש לפני שנפטר אברהם (שבפורום השתמש בכינוי "אבש") פירסם מאמר אחרון בפורום: "פרידה", בו הוא הודיע למשתתפי הפורום שהוא חולה סופני, ושקיצו קרב. אותה הודעה עוררה פרץ של תגובות של חום ואהבה ממשתתפי הפורום. אברהם נפטר באוקטובר, 2002.