לוציה הוכברג - ארכיונאית מעלה החמישה


לוציה הוכברג, פנסיונרית בת 77, נולדה בלודג' שבפולין ומגיל צעיר השתייכה לתנועת נוער ציונית. הדחף הציוני הביא אותה לארץ כבר בגיל 20. תחילה היא התיישבה בעמק בית שאן, בקיבוץ אבוקה שאינו קיים עוד.

מזה 55 שנה, לוציה חברה בקיבוץ מעלה החמישה שחוגג עתה 64 שנה להיווסדו. במהלך השנים, לוציה למדה עיצוב אופנה ואף עבדה בתחום. היות שהעדיפה להורות את המקצוע לאנשים צעירים, שינתה כיוון ופנתה למערכת החינוך. במשך שנים רבות ניהלה את מגמת האופנה שאותה הקימה בבית הספר הרי יהודה.

אחד התחביבים שמלווים אותה שנים רבות הוא איסוף מידע; איסוף קטעי עיתונות על תולדות הארץ, תולדות הקיבוץ, תמונות ומידע על אנשי הקיבוץ ועוד. עם צאתה לגמלאות, ולאור לימודי הארכיונאות שאותם השלימה שנים ספורות קודם לכן, הבשיל במוחה ובמוחם של חברים אחרים, הרעיון בדבר הקמת ארכיון בקיבוץ שיתעד וישמר מידע אודות המקום והקהילה המתגוררת בו לדורותיה.

וכך היום, קצת יותר מ-15 שנה, לוציה מנהלת, במשרה מלאה, את הארכיון שבו קרוב ל-10,000 פריטים שונים וביניהם, צילומים, תיקי זיכרון על חברים, קלטות וידאו של אסיפות חברים, אוסף עבודות שנכתבו בידי תלמידים, סטודנטים ואנשי מקצוע על המקום ועל האנשים הקשורים בו, חוברות שהופקו בקיבוץ: "אנו עולים ארצה" - סיפור עלייתם של חברים מעלייה ב', "על פרות ואנשים" - סיפורים של חברים מהרפת, "חוברת מבט" - שנתון של הקיבוץ ועוד ...

"איך מוצאים פריט מסוים" ? שאלתי. לוציה, השיבה לי שהכל נעשה באמצעות המחשב.

אין מנוס, משימוש במחשב. מצד אחד, ישנם כל כך הרבה פריטים שאליהם מתווספים עוד ועוד, ומצד שני מגיעות פניות לעיון בפריט זה או אחר לצורך כתיבת עבודות ומחקרים.

באמצעות תוכנת הארכיון המותקנת במחשב, לוציה מזינה את הרשומות של הפריטים החדשים לתוך מאגר הרשומות הקיים. כל רשומה כוללת מאפיינים של הפריט - אם מדובר בצילום, או בעבודה, או בקלטת וכן פרטים נוספים כמו תאריך קליטת הפריט, מספר הפריט, שם הפריט, יוצר הפריט, היכן הפריט מאוכסן ותיאורו באמצעות מילות מפתח.

כאשר מגיעה פנייה מסטודנט או היסטוריון, שמבקשים לקבל לעיונם חומר, כל שנותר הוא לפנות לתוכנות הארכיון ולהקיש את שם הפריט. לא זו בלבד שמתקבלת הרשומה הרלוונטית לשם הפריט, מתקבלות גם רשומות נוספות שעשויות להיות לעזר משום שהן כוללות מילת מפתח משותפת להן ולפריט.

מעבר לשימוש הממוקד במחשב לצורכי העבודה, בזמנה הפנוי, לוציה גולשת באינטרנט, מתכתבת עם בני משפחתה באמצעות דואר אלקטרוני ומתעדכנת באתרי חדשות לגבי המתרחש בארץ ובעולם.