שייקה ברוט והמחשב


במסגרת המדור, התארחתי הפעם בכפר סבא, בביתו של שייקה ברוט, פנסיונר בן 78.

שייקה נולד בארץ ומילא שורה של תפקידים בארגוני ההגנה והפלמ"ח ומאוחר יותר שירת בצה"ל. בהמשך עבד בקרן קיימת לישראל ובחברה למתנ"סים שם ניהל את המתנ"סים ביהוד, במעלות ובשארם א-שייח טרם השבתה למצרים.

אל עולם המחשבים, נחשף עם צאתו לפנסיה, לאחר שהצטרף ללימודים במסגרת תוכנית ברוקדייל באוניברסיטת בר אילן. אז נדרש להגיש עבודות מודפסות והתחליף למכונת הכתיבה היה כבר בנמצא. "בזמנו, שימש אותי מעבד התמלילים איינשטיין שפעל בסביבת DOS", שייקה מציין.

מאז ועד היום, משמש המחשב בעיקר לצורכי עיבוד תמלילים. את כל ההתכתבויות עם הרשויות שייקה עושה באמצעות תוכנת הוורד, ולאחר מכן הוא מתייק את הכל במחשב.

אחד התחביבים שלו מזה מספר שנים הוא עריכת יומן ממוחשב. אחרי שהוא קורא, שייקה מחליט אילו פיסות מידע ישלב ביומן. נושאים כמו פוליטיקה, הומניות, ויהדות מעסיקים אותו במיוחד. את קטעי המידע שאסף, שייקה מקליד באמצעות מעבד התמלילים, מבליט כותרות, ומקטלג בארכיון כך שבבוא העת יהיה ניתן לחפש בצורה נוחה.

רשת האינטרנט, אף היא, משרתת אותו לצורכי איתור מידע והעשרת היומן הממוחשב. לרשת הוא מחובר ללא הגבלת שעות. לא אחת הוא נתקל בבעיה של העתקת והעברת תוכן בעברית מאתרים לתוכנת מעבד התמלילים. את הפתרון לבעיה הוא קיבל לפני כשלוש שנים, אז החלה לפעול בעיר כפר סבא תוכנית הקשר הרב דורי של משרד החינוך.

תוכנית הקשר הרב דורי מנוהלת על ידי פרופ' אפק, הוגת התוכנית, ומנהל מדע וטכנולוגיה של משרד החינוך. מטרת התוכנית היא לחשוף את אוכלוסיית הקשישים בפני עולם המחשבים באמצעות הדרכה צמודה של מדריכים צעירים - תלמידי בתי ספר יסודיים וחטיבות ביניים. במהלך מפגשי הלימוד, נוצר קשר מיוחד בין התלמידים הצעירים לבין בני הגיל השלישי כשהללו מתעדים את סיפור חייהם על גבי המחשב באמצעות המיומנויות שהצעירים הקנו להם.

שייקה, שנמנה עם תלמידי מחזור א' של התוכנית הציג את סוגיית היפוך העברית לחונכו הצעיר וכל שנותר לאחרון הוא להוביל את חניכו לאתר הבית של תוכנת "הפוך על הפוך" וללמדו כיצד להורידה ולהשתמש בה.

"ההשתתפות בתוכנית הייתה חוויה עבורי ודבר חיובי לכשעצמו", הוא מציין. "רציתי להמשיך גם במחזור ב', אבל אמרו לי שאני מתקדם מידי".

לאחרונה, שייקה הוציא ספר על הפלמ"ח שאותו כתב וערך באמצעות מחשבו האישי - שאותו הוא משדרג בקביעות מדי שנתיים-שלוש כדי להישאר IN.